Categorías
healthblog

Si e fitoni peshë shpejt dhe në mënyrë të sigurt?

Si e fitoni peshë shpejt dhe në mënyrë të sigurt?

Mjekët zakonisht rekomandojnë të fitojnë https://harmoniqhealth.com/ peshë për njerëzit që vazhdimisht peshojnë shumë pak, gjë që mund të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore. Bodybuilders dhe atletët e tjerë gjithashtu mund të shpresojnë të fitojnë peshë duke ndërtuar muskuj.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në Shtetet e Bashkuara, numri i të rriturve nën peshë të moshës 20 deri në 39 vjeç në vend u ul nga 3 përqind në 1.9 përqind midis 1988 dhe 2008. < /p>

Një person që është nën peshë ka të ngjarë të përjetojë çështje shëndetësore, duke përfshirë:

 • Vonesat e zhvillimit
 • Një sistem imunitar i dobësuar
 • Një rrezik i shtuar i ndërlikimit gjatë operacionit

Ndërsa fitoni peshë mund të jetë një luftë, ushqimet e mëposhtme mund të ndihmojnë. Ato gjithashtu mund të rrisin muskujt dhe të rritin shëndetin e përgjithshëm.

Ushqimet për të fituar peshë shpejt

Ushqimet e mëposhtme të pasura me lëndë ushqyese mund të ndihmojnë një person të fitojë peshë në mënyrë të sigurt dhe efektive.

1. Qumështi

Qumështi ofron një përzierje të yndyrës, karbohidrateve dhe proteinave.

isshtë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave dhe mineraleve, përfshirë kalciumin.

Përmbajtja e proteinave të qumështit e bën atë një zgjedhje të mirë për njerëzit që përpiqen të ndërtojnë muskuj.

Një studim zbuloi se pas një stërvitje trajnimi të rezistencës, pirja e qumështit të dobët ndihmoi në ndërtimin e muskujve në mënyrë më efektive sesa një produkt me bazë soje.

Një studim i ngjashëm që përfshin gratë në trajnimin e rezistencës tregoi rezultate të përmirësuara tek ata që pinin qumësht pas një stërvitje.

Për këdo që kërkon të fitojë peshë, qumështi mund të shtohet në dietë gjatë gjithë ditës.

2. Shakes proteina

Shakes proteina mund të ndihmojë një person të fitojë peshë lehtë dhe me efikasitet. Një lëkundje është më efektive për të ndihmuar në ndërtimin e muskujve nëse është i dehur menjëherë pas një stërvitje.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se lëkundjet e parakohshme shpesh përmbajnë sheqer shtesë dhe aditivë të tjerë që duhet të shmangen. Kontrolloni etiketat me kujdes.

3. Rajs

Një filxhan oriz përmban rreth 200 kalori, dhe është gjithashtu një burim i mirë i karbohidrateve, të cilat kontribuojnë në shtimin në peshë. Shumë njerëz e kanë të lehtë të përfshijnë orizin në vakte që përmbajnë proteina dhe perime.

4. Mishi i kuq

Konsumimi i mishit të kuq është treguar për të ndihmuar në ndërtimin e muskujve dhe fitimin e peshës.

biftek përmban si leucinën ashtu edhe kreatinën, lëndë ushqyese që luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen e masës së muskujve. Steak dhe mish të tjerë të kuq përmbajnë proteina dhe yndyrë, të cilat promovojnë shtimin në peshë.

Ndërsa një person këshillohet të kufizojë marrjen e tyre, prerjet më të lehta të mishit të kuq janë më të shëndetshëm për zemrën sesa shkurtimet më të dobëta.

Një studim zbuloi se shtimi i mishit të kuq të ligët në dietat e 100 grave të moshës 60-90 vjeç i ndihmoi ata të fitonin peshë dhe të rrisin forcën me 18 përqind ndërsa i nënshtroheshin trajnimit të rezistencës.

5. arra dhe gjalpë arrë

Konsumimi i arrave rregullisht mund të ndihmojë një person të fitojë peshë në mënyrë të sigurt. Arrat janë një meze të lehtë dhe mund të shtohen në shumë vakte, përfshirë sallatat. Arrat e pjekura të papërpunuara ose të thata kanë përfitimet më të mëdha shëndetësore.

Butters arra të bëra pa sheqer të shtuar ose vajra të hidrogjenizuar gjithashtu mund të ndihmojnë. Përbërësi i vetëm në këto gjalpë duhet të jetë vetë arrat.

6. Bukë me kokërr të tërë

Këto bukë përmbajnë karbohidrate komplekse, të cilat mund të promovojnë shtimin në peshë. Disa gjithashtu përmbajnë fara, të cilat ofrojnë përfitime të shtuara.

Për më shumë burime të mbështetur nga shkenca për ushqimin, vizitoni qendrën tonë të dedikuar.

7. Niseshte të tjera

Niseshte ndihmojnë disa nga ushqimet e listuara tashmë për të rritur rritjen e muskujve dhe shtimin e peshës. Ata shtojnë pjesën më të madhe në ushqim dhe rritin numrin e kalorive të konsumuara.

Ushqime të tjera të pasura me niseshte përfshijnë:

 • Patate
 • Misri
 • Buckwheat
 • Fasule
 • kungull
 • Oats
 • bishtajoret
 • Perimet e rrënjës së dimrit
 • Patate të ëmbla
 • makarona makarona
 • Drithërat me drithëra të tëra
 • Bukë me kokërr të tërë

forma e glukozës. Glukoza ruhet në trup si glikogjen. Hulumtimi tregon që glikogjeni mund të përmirësojë performancën dhe energjinë gjatë stërvitjes.

8. Shtojcat e proteinave

Atletët që kërkojnë të fitojnë peshë shpesh përdorin shtesa proteinike për të rritur masën e muskujve, në kombinim me trajnimin e rezistencës.

Shtojcat e proteinave janë në dispozicion për blerje në internet. Ato mund të jenë një mënyrë e lirë për të konsumuar më shumë kalori dhe për të fituar peshë.

9. Salmon

Gjashtë ounces salmon do të përmbajnë rreth 240 kalori, dhe salmoni është gjithashtu i pasur me yndyrna të shëndetshme, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë për ata që kërkojnë të fitojnë peshë.

Ai gjithashtu përmban shumë lëndë ushqyese, përfshirë omega-3 dhe proteina.

10. Frutat e thata

Frutat e thata janë të pasura me lëndë ushqyese dhe kalori, me një filxhan një të katërtën e boronicave të thata që përmbajnë rreth 130 kalori.

Shumë njerëz preferojnë ananas të tharë, qershi ose mollë. Frutat e thata janë gjerësisht të disponueshme në internet, ose një person mund të thajë fruta të freskëta në shtëpi.

11. Avokados

Avokadot janë të pasura me kalori dhe yndyrë, si dhe disa vitamina dhe minerale.

12. çokollatë e errët

çokollata e errët është një ushqim me yndyrë të lartë, me kalori të lartë. Ai gjithashtu përmban antioksidantë.

Një person që kërkon të fitojë peshë duhet të zgjedhë çokollatën që ka një përmbajtje kakao prej të paktën 70 përqind.

13. Shufrat e drithërave

Shufrat e drithërave mund të ofrojnë vitaminë dhe përmbajtje minerale të drithërave në një formë më të përshtatshme.

Një person duhet të kërkojë shufra që përmbajnë kokrra të plota, arra dhe fruta.

Shmangni ato që përmbajnë sasi të tepërt të sheqerit.

14. Drithëra me kokërr të tërë

Shumë drithëra janë të fortifikuara me vitamina dhe minerale.

Sidoqoftë, disa përmbajnë shumë sheqer dhe disa karbohidrate komplekse. Këto duhet të shmangen. Në vend të kësaj, zgjidhni drithëra që përmbajnë drithëra dhe arra të plota. Këto përmbajnë nivele të shëndetshme të karbohidrateve dhe kalorive, si dhe lëndë ushqyese të tilla si fibra dhe antioksidantë.

15. Vezët

Vezët janë një burim i mirë i proteinave, yndyrës së shëndetshme dhe lëndëve ushqyese të tjera. Shumica e lëndëve ushqyese janë të përfshira në të verdhë të verdhë.

16. Yndyrnat dhe vajrat

Vajrat, siç janë ato që rrjedhin nga ullinjtë dhe avokadot, kontribuojnë kalori dhe yndyrna të pangopura të shëndetshme nga zemra. Një lugë gjelle vaj ulliri do të përmbajë rreth 120 kalori.

17. Djathi

Djathi është burim i mirë i yndyrës, proteinave, kalciumit dhe kalorive. Një person që kërkon të fitojë peshë duhet të zgjedhë djathrat me yndyrë të plotë.

18. kos

kos me yndyrë të plotë gjithashtu mund të sigurojë proteina dhe lëndë ushqyese. Shmangni joguret me aromë dhe ato me përmbajtje më të ulët të yndyrës, pasi ato shpesh përmbajnë sheqerna të shtuar.

Një person mund të dëshirojë të aromatizojë kosin e tij me fruta ose arra.

19. Makaronat

Makaronat mund të sigurojnë një rrugë kalorike të dendur dhe të pasur me karbohidrate drejt shtimit të shëndetshëm të peshës.

Shmangni pastat e zbardhura dhe zgjidhni ato të bëra me kokrra të plota.

Takej

Ushqimet e mësipërme mund të ndihmojnë një person të rrisë marrjen e kalorive të tij në një mënyrë të shëndetshme. Kjo do të ndihmojë një person të fitojë peshë në mënyrë të sigurt dhe efikase.

Lexoni artikullin në spanjisht.

 • Biologji / Biokimi
 • gastrointestinal / gastroenterologji
 • Ushqyerja / dieta
 • Obeziteti / humbja e peshës / fitnesi

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.